Levante s-a impus, sâmbătă, în fața Barcelonei, cu scorul de 3-1, în etapa 12 din LaLiga, potrivit Mediafax.

Lionel Messi a deschis scorul, în minutul 38, când a reușit să transforme o lovitură de pedeapsă, învingându-l pe portarul Aitor Fernandez. Levante a egalat, în minutul 61, prin golul marcat de Jose Campana, care, după ce a preluat pasa lui Morales, a rămas singur cu portarul ter Stegen. Două minute mai târziu, Borja Mayoral a schimbat scorul în 2-1, după ce a trimis balonul cu efect în partea stângă a porții Barcelonei. Scorul a devenit 3-1, după ce Nemanja Radoja a șutat de la marginea careului. Cinci minute mai târziu, Messi a marcat aproape de pe linia porții, însă golul a fost anulat, după analiza VAR, pe motiv de ofsaid.

Echipele utilizate:

Levante: Aitor Fernandez – Miramon, Postigo, Vezo, Clerc – Campana (Cabaco 87), Radoja, Melero, Bardhi (Rochina 62)– Morales (Vukcevic 82), Mayoral

Barcelona: ter Stegen – Roberto, Pique, Lenglet, Semedo – Vidal (Busquets 65), de Jong, Arthur (Fati 66) – Messi, Suarez (Perez 41), Griezmann

În clasamentul din LaLiga, Levante ocupă poziția a opta, cu 17 puncte, iar Barcelona se află pe locul întâi, cu 22 de puncte.