Connect with us

Uncategorized

Noua stea a Partidului Social Democrat

Published

on

LEGE Nr. 467 din 12 decembrie 2006 privind stabilirea cadrului general de informare şi consultare a angajaţilor

ART. 1. Prevederile prezentei legi reglementează cadrul general de stabilire a cerinţelor minime ale dreptului la informare şi consultare a angajaţilor.

ART. 5. (1) Angajatorii au obligaţia să informeze şi să consulte reprezentanţii angajaţilor, potrivit legislaţiei în vigoare, cu privire la:

  1. a) evoluţia recentă şi evoluţia probabilă a activităţilor şi situaţiei economice a întreprinderii
  2. b) situaţia, structura şi evoluţia probabilă a ocupării forţei de muncă în cadrul întreprinderii,  precum  şi  cu  privire  la  eventualele  măsuri  de  anticipare  avute  în vedere, în special atunci când există o ameninţare la adresa locurilor de muncă;c)  deciziile  care  pot  duce  la  modificări  importante  în  organizarea  muncii,  în relaţiile contractuale sau în raporturile de muncă, inclusiv cele vizate de legislaţia română privind procedurile specifice de informare şi consultare în cazul concedierilor colective   şi   al   protecţiei   drepturilor   angajaţilor,   încazul   transferului întreprinderii.

(2)  Informarea  se  face  într-un  moment,  într-un  mod  şi  cu  un  conţinut corespunzătoare, pentru a permite reprezentanţilor angajaţilor să examineze problema în mod adecvat şi să pregătească, dacă este cazul, consultarea.

(3) Consultarea are loc:

  1. a) într-un moment, într-un mod şi cu un conţinut corespunzătoare, pentru a permite reprezentanţilor  angajaţilor  să  examineze  problema  în  mod adecvat  şi  să  elaboreze  un punct de vedere;
  2. b)  la  un  nivel  relevant  de  reprezentare  a  conducerii  şi  a  reprezentanţilor angajaţilor, în funcţie de subiectul discutat;
  3. c)  pe  baza  informaţiilor  furnizate  de  angajator,  în  conformitate  cu  prevederile art. 3lit. e) şi a punctului de vedere pe care reprezentanţii angajaţilor au dreptul să îl formuleze;
  4. d)  astfel  încât  să  permită  reprezentanţilor  angajaţilor  să  se  întâlnească  cu angajatorul şi să obţină un răspuns motivat la orice punct de vedere pe care îl pot formula;
  5. e)  în  vederea  negocierii  unui  acord  privind  deciziile  care  se  încadrează  în obligaţiile angajatorului, prevăzute la alin. (1) lit. c).

Trimis: 27 iunie 2019 13:23
Subiect: Consiliului Narional al SNTc – iunie 2019

Dragi colegi,

Gasiti informarea privind subiectele discutate pe durata Consiliului National al SNTc – iunie 2019 , cu reprezentanti ai Administratiei Telekom (Carmen Dumitrache – HR; Ruxandra Voda- Comunicare; Ovidiu Ghiman – B2B; Andrei Popovici – Operatiuni; Bogdan Vasile – Rezidential.

Subiectele discutate s-au axat pe:

–          Se vinde Telekom?

–          Se va externaliza IT-ul prin transfer de activitate?

–          Se vor externaliza Call Centerele?

–          Se va mai da o decizie de plecare cu acordul partilor?

–          Se vor cumpara drepturile de retransmisie pentru Liga 1, de la firma EAD, unde ar mai participa Orange, Look Tv, TCS&RDS?

–          Se va achizitiona 5G?

–          Se va da bonusul de performanta pe 2018?

Raspunsurile au fost:

–          Nu comentam, nu exista informatii in acest sens.

–          Se cauta solutii de eficientizare si reducere de cheltuieli, fiind posibila externalizarea IT prin transfer de activitate.

–          Nu a fost oferit un raspuns clar.

–          Nu se stie la acest moment.

–          Da, se vor achizitona drepturile de retransmisie Liga 1 (la aceste drepturi vorbim de o perioada contractual DE 5 ani, valoarea toatala a contractului fiind de 140 milioane euro).

–          Se asteapta decizia ANCOM, dupa care se va decide daca se va achizitiona 5G.

–          Nu se va acorda bonusul de performanta pe 2018, datorita cifrelor negative la EBIDTA.  ( -17.2 %  ).

Alte subiecte abordate:

–          Cresterile salariale

–          Introducerea programul inegal de lucru in structura retea de acces

Raspunsurile administratiei:

–          Privind cresterile salariale  toate  structurile, Administratia a spus ca nu sunt fonduri, dar punctual va putea face o analiza de crestere salariala, acolo unde este cazul si acum se negociaza o crestere salariala pentru tehnicienii de retea.

–          Sindicatul a propus sa se renunte la AA la CIM privind programul inegal de lucru si sa se faca tabele lunare cu semnaturi ale tehnicienior care sunt de accord cu programul inegal de lucru in luna urmatoare. Administratia (Dlul Andrei Popovici) a spus ca va verifica daca, legal, se poate renunta la AA in fata acestor tabele. Am cerut ca Programul Net Expert sa nu mai fie legat de semnarea AA la CIM privind programul inegal de lucru sau cei care nu au semnat AA la CIM sa nu mai fie in Programul Net Expert daca nu se acorda bonusurile la indeplinirea KPI urilor.

–          Referitor la intrebarea ridicata privind viitorul Call Centerelor si in speta legat de inchiderea centrului de la Cluj, Administratia a raspuns ca nu se gandesc sa inchida nici un Call Center.

–          Legate de concedierile individuale ale specialistilor suport si administrator spatii tehnice, Sindicatul a spus ca, desi, nu este de acord cu concedieri individuale, a cerut ca acestea sa se faca legal si cu respectarea legii pentru angajatii afectati, inclusiv cazurile sociale

–          Sindicatul a cerut reluarea investitilor pentru dezvoltarea retelei de fibra si migrarea clientilor care sunt pe cupru pe fibra. Administratia a raspuns ca in acest an a fost stopata dezvoltarea retelei de FO pentru ca exista deja foarte multe porturi disponibile pe FO si neocupate.

–          Sindicatul a semnalat  catre Administratie, starea generala de nemultumire si mediul de lucru ostil in care angajati isi desfasoara activitatea angajati , datorata salarilor mici si insecuritatea locurilor de munca.

–          Deasemenea s-a mai intrebat si daca vor mai fi reorganizari, raspunsul fiind ca este posibil sa mai apara si alte proiecte de reorganizare pe parcursul acestui an.

Multumesc

 

 

 

 

 

 

SNTM/CEO/MCSI/DT/OTE/20190629

 

CĂTRE: TELEKOM ROMÂNIA

În atenția domnului Miroslav MAJOROS, Director General

 

SPRE ȘTIINȚA:

Domnului Alexandru PETRESCU, MINISTRUL COMUNICAȚIILOR

Domnului Timotheus HÖTTGES, CEO DEUTSCHE TELEKOM AG

Domnului Michael TSAMAZ, PRESEDINTE – CEO OTE GROUP

Membrilor SINDICATULUI NATIONAL TELECOMUNICAȚII MOBILE

Conducerii Federației Naționale a Lucrătorilor și Confederației BNS

 

Stimate domn,

 

În temeiul dispozițiilor din Legea nr. 467/2006, a obligațiilor legale ce va revin cu privire la cadrul general de informare și consultare a reprezentanților angajaților, va solicitam următoarele informații oficiale:

  • evoluția recentă și evoluția probabilă a activităților și situației economice a Telekom;
  • situația, organigrama și evoluția probabilă a ocupării forței de muncă în cadrul Telekom, precum și cu privire la eventualele măsuri de anticipare avute în vedere, în special cele cu privire la amenințarea pierderii locurilor de muncă;
  • transmiterea deciziilor care pot duce la modificări importante în organizarea muncii, în relațiile contractuale sau în raporturile de muncă, inclusiv cele vizate de legislație privind procedurile specifice de informare și consultare în cazul concedierilor colective și al protecției drepturilor angajaților, în cazul transferului companiilor.

 

Conform legii, în România, informarea se face într-un mod și cu un conținut corespunzător, pentru a permite reprezentanților SNTM să examineze problema în mod adecvat și să pregătească, dacă este cazul, consultarea.

 

Totodată, în scopul apărării drepturilor și promovării intereselor profesionale, economice și sociale ale membrilor SNTM, raportat la obligațiile ce vă revin conform art. 30 alin. (3) din Legea 62/2011, vă solicitam să ne comunicați în termen de 2 zile lucrătoare de la data desfășurării ședinței, Hotărârile consiliului de administrație sau ale altor organe asimilate acestuia, care privesc probleme de interes profesional, economic și social ale angajaților.

 

Cu încrederea că demersul nostru legal va fi bine primit, vă asigurăm de întreaga noastră considerație.

 

PREȘEDINTE,

BICA FLORIN

 

 

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Uncategorized

Tratamentul Wegovy® generează o scădere în greutate de până la 22,6% la femei în perioada menopauzei și reduce la jumătate riscul de migrene

Published

on

By

Obezitatea afectează în prezent aproape 1 din 5 femei la nivel global, iar provocările devin și mai mari în perioada menopauzei, când schimbările hormonale favorizează acumularea grăsimii în zona abdominală și cresc semnificativ riscul de boli de inimă. Noi date prezentate de compania Novo Nordisk la Congresul European de Obezitate (ECO) 2026 din Istanbul arată însă că medicamentul Wegovy® (semaglutidă) oferă rezultate remarcabile și constante pentru femeile aflate în toate etapele de tranziție la menopauză.

Analizele, bazate pe studii clinice majore (STEP UP și SELECT), demonstrează că tratamentul nu doar că ajută la o slăbire substanțială, ci reduce și circumferința taliei, protejează inima și scade semnificativ episoadele de migrenă și stările de depresie.

Scădere majoră în greutate, susținută de cifre

Conform sub-analizei studiului STEP UP, femeile care au urmat tratamentul cu doza mai mare de Wegovy® (7,2 mg) au înregistrat scăderi masive în greutate pe parcursul a 72 de săptămâni. Rezultatele arată o scădere ponderală impresionantă la toate categoriile: femeile la premenopauză au pierdut în medie 22,6% din greutate (cu 41,4% dintre ele depășind pragul de 25%), în timp ce grupele la perimenopauză și postmenopauză au obținut rezultate aproape egale, de aproximativ 19,8%. Aceste date confirmă că slăbirea semnificativă este realizabilă în orice etapă hormonală.

Dincolo de kilogramele de pe cântar, tratamentul a redus vizibil și periculosul strat de grăsime viscerală. Circumferința taliei a scăzut cu 17,5% la femeile aflate în premenopauză și cu peste 15% la cele aflate în peri și postmenopauză.

Scăderi spectaculoase ale riscului de migrene și depresie

Impactul obezității asupra calității vieții este major, fiind un factor de risc cunoscut pentru migrenele cronice. Un studiu separat, realizat în SUA pe mai mult de 34.000 de femei aflate la menopauză, a scos la iveală un beneficiu major al tratamentului cu semaglutidă.

Femeile care au luat exclusiv Wegovy® au avut un risc cu 42–45% mai mic de a suferi de migrene (începând chiar de la șase luni de la inițierea tratamentului) și un risc cu 25% mai mic de a dezvolta depresie, în comparație cu femeile care au urmat doar terapia hormonală tradițională pentru menopauză.

Protecție cardiovasculară sporită

În timpul menopauzei, riscul femeilor de a suferi un infarct crește dramatic, ajungând la același nivel cu cel al bărbaților. Conform analizei studiului SELECT pe femei cu obezitate și boli de inimă preexistente, administrarea de semaglutidă a adus reduceri semnificative ale riscurilor de infarct, accident vascular cerebral și deces cardiovascular: riscul a fost cu 42% mai mic pentru femeile la perimenopauză și cu 13% mai mic pentru cele la postmenopauză (comparativ cu grupul care a primit placebo).

Continue Reading

Uncategorized

Pastila Wegovy generează o slăbire de peste 21% și dublează scorurile de îmbunătățire a mobilității fizice

Published

on

By

Abordarea terapeutică a obezității, recunoscută în prezent drept o boală cronică și complexă, continuă să evolueze susținută de noi date clinice. Cele mai recente analize prezentate la Congresul European de Obezitate (ECO) 2026 de la Istanbul confirmă că varianta orală a tratamentului Wegovy® (semaglutidă 25 mg) contribuie la o reducere substanțială a greutății corporale și la o îmbunătățire măsurabilă a funcției fizice a pacienților.

„Pacienții cu răspuns rapid” și dinamica scăderii în greutate

O sub-analiză a studiului clinic de fază 3 OASIS 4 a evaluat ritmul de slăbire la adulții cu obezitate tratați cu pastila Wegovy®. Datele indică faptul că aproape o treime dintre participanți (28,8%) pot fi clasificați drept „pacienți cu răspuns rapid” la tratament, reușind o scădere de cel puțin 10% din greutate în primele 16 săptămâni.

Conform datelor, acest grup a înregistrat o scădere medie de 13,2% după patru luni de administrare. Până la finalul celor 64 de săptămâni de studiu, pacienții cu răspuns rapid au ajuns la o scădere totală de 21,6% din greutatea inițială. În paralel, pacienții care nu au îndeplinit criteriile de răspuns rapid au înregistrat o slăbire medie de 11,5%. Rezultatele din ambele categorii sunt considerate ca având o relevanță clinică majoră.

Diferențele în ritmul inițial de slăbire au implicații directe în practica medicală. Prof. dr. W. Timothy Garvey, de la Departamentul de Științe ale Nutriției din cadrul Universității din Alabama, a explicat: „Aceste date ne ajută în gestionarea dozajelor și în setarea așteptărilor. Ritmul slăbirii din primele luni poate oferi un indiciu clar privind gradul de scădere în greutate care va fi atins pe termen lung.”

Îmbunătățirea scorurilor funcționale și a mobilității

Excesul de greutate are un impact direct asupra capacității motorii. O a doua analiză din studiul OASIS 4 a măsurat impactul semaglutidei orale asupra mobilității.

Rezultatele au demonstrat că aproape 8 din 10 pacienți (77,3%) care au început tratamentul având o funcție fizică limitată au obținut îmbunătățiri clinice semnificative ale scorurilor funcționale, comparativ cu doar 42,9% în grupul placebo. Aceste scoruri reflectă capacitatea pacienților de a realiza activități de rutină, cum ar fi aplecarea, statul în picioare fără disconfort și menținerea unui nivel constant de activitate fizică.

„Datele subliniază acum și îmbunătățirile tangibile pe care oamenii le experimentează în viața de zi cu zi. Abilitatea de a sta în picioare sau de a te apleca este profund afectată de obezitate, iar îmbunătățirea acestor capacități confirmă beneficiile clinice extinse ale pastilei Wegovy”, a punctat Martin Holst Lange, director științific la Novo Nordisk.

Comparația cu Orforglipron: Eficacitate și tolerabilitate

La același congres au fost prezentate date din studiile ORION și OPTIC, care au comparat profilul pastilei Wegovy® cu cel al tratamentului investigațional orforglipron.

Rezultatele comparative indirecte au arătat că semaglutida orală generează o scădere medie în greutate semnificativ mai mare decât orforglipron (36 mg). De asemenea, pacienții cărora li s-a administrat orforglipron au prezentat un risc de aproximativ 14 ori mai mare de a abandona tratamentul din cauza reacțiilor adverse gastrointestinale. Într-un studiu dedicat preferințelor, 84% dintre respondenți au optat pentru profilul de siguranță și eficacitate similar cu cel oferit de Wegovy®.

Continue Reading

Uncategorized

Noi date clinice ECO 2026: Doza superioară de Wegovy® generează o slăbire de aproape 28% și protejează masa musculară

Published

on

By

Noile date prezentate de Novo Nordisk în cadrul Congresului European de Obezitate (ECO) 2026 de la Istanbul consolidează poziția tratamentului Wegovy® (semaglutidă) în managementul obezității. Conform sub-analizelor din studiul clinic STEP UP, administrarea dozei superioare de 7,2 mg duce la rezultate fără precedent, pacienții cu un răspuns favorabil precoce înregistrând o scădere a greutății corporale de până la 27,7% pe parcursul a 72 de săptămâni.

O constatare majoră a studiului se referă la dinamica slăbirii. Cercetătorii au identificat un grup de „pacienți cu răspuns rapid” – cei care au reușit să piardă peste 15% din greutatea corporală în primele șase luni (24 de săptămâni) de tratament.

Aproximativ 27% dintre pacienții aflați pe doza de 7,2 mg s-au încadrat în această categorie. Pentru aceștia, rezultatele la finalul studiului (săptămâna 72) au indicat o scădere medie în greutate de 27,7%. Dincolo de acest grup, media generală a pacienților tratați cu doza de 7,2 mg a fost de asemenea ridicată, indicând o slăbire medie de 21% (echivalentul a circa 23 de kilograme pentru un pacient care a pornit de la 113 kg), în comparație cu o scădere de 17,5% la doza de 2,4 mg și doar 2,4% în grupul placebo.

Calitatea slăbirii: Se pierde grăsime, nu masă musculară

Unul dintre principalele motive de îngrijorare privind dietele severe sau tratamentele de slăbire este pierderea masei musculare. O a doua sub-analiză a studiului STEP UP clarifică acest aspect: 84% din greutatea pierdută în urma administrării de Wegovy® provine strict din țesutul adipos. Mai mult, pacienții nu doar că și-au menținut o mare parte din masa musculară, dar și-au păstrat intactă funcția musculară, un indicator crucial pentru sănătatea generală și pentru prevenirea complicațiilor metabolice.

Profilul de siguranță se menține 

Potrivit datelor, eficacitatea sporită a dozei de 7,2 mg nu vine cu un compromis major în ceea ce privește efectele adverse. Profilul de siguranță și tolerabilitate al noii doze s-a dovedit a fi consecvent cu cel al dozei standard de 2,4 mg, validând astfel potențialul acestui tratament ca opțiune terapeutică pe termen lung pentru pacienții fără diabet de tip 2 care trăiesc cu obezitate.

Rezultatele prezentate la ECO 2026 subliniază importanța unui management medical personalizat în obezitate, unde ritmul inițial de slăbire poate oferi un prognostic clar asupra succesului tratamentului pe termen lung.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 RĂSPÂNDACUL.ro