
MagistraÅ£ii de la Curtea de Apel BraÅov au decis, marÅ£i, arestarea preventivÄ, pentru 30 de zile, a unui pensionar englez de 60 de ani acuzat de pedofilie Åi trafic de minori potrivit observator.tv.
BÄrbatul fusese dat în urmÄrire la nivel internaÅ£ional de autoritÄÅ£ile britanice, dupÄ ar fi abuzat de mai mulÅ£i minori.
Pensionarul s-a ascuns în România, în speranÅ£a cÄ scapÄ, însÄ, în baza informaÅ£iilor primite, poliÅ£iÅtii români l-au capturat în localitatea Turia, din judeÅ£ul Covasna.
Era dat în urmÄrire internaÅ£ionalÄ Ã®n baza unui mandat emis pentru comiterea unor infracÅ£iuni contra libertÄÈii Èi integritÄÈii sexuale a minorilor Èi trafic de minori.
Conform poliÅ£iÅtilor români, „pentru depistarea persoanei, au fost folosite date Èi informaÈii obÈinute prin intermediul Biroului Sirene din cadrul Centrului de Cooperare PoliÈieneascÄ InternaÈionalÄ â Inspectoratul General al PoliÈiei Române„.
Ãn urma obÅ£inerii mandatului de arestare preventivÄ, s-a demarat procesul de extrÄdare al bÄrbatului în Marea Britanie.
Raspandacul.ro





