Deputatul PSD Iulian Iancu a declarat, vineri, cÄ pe teritoriul României acÅ£ioneazÄ forÅ£e care îndeamnÄ la ‘ignoranÅ£Ä faÅ£Ä de istorie’, la ‘indiferenÅ£Ä cu privire la violenţĒ, ‘cautÄ marionete pentru a le putea manipula’, adÄugând cÄ PSD este singurul partid care a refuzat ‘sÄ trÄdeze’.
„Suntem într-un moment fÄrÄ precedent, care nu mai are nicio legÄturÄ cu bÄtÄlia democraticÄ Ã®ntre partide politice. Pe teritoriul României acÅ£ioneazÄ forÅ£e care îndeamnÄ la ignoranÅ£Ä faÅ£Ä de propria noastrÄ istorie, la indiferenÅ£Ä la violenÅ£Ä, cÄutând marionete pentru a le putea manipula. Suntem noi chemaÅ£i, Partidul Social Democrat a rÄmas singura substanÅ£Ä Åi esenÅ£Ä a pÄstrÄrii valorilor tradiÅ£ionale ale poporului român, suntem singurii care am refuzat sÄ trÄdÄm, suntem singurii care ne batem pentru tradiÅ£iile noastre, pentru cultura noastrÄ, pentru istoria noastrÄ, pentru neamul nostru. Asta avem de apÄrat”, a afirmat Iancu la conferinÅ£a de alegeri a PSD ConstanÅ£a.
CiteÈte Èi: Florin CÄlinescu o nimiceÈte pe Viorica DÄncilÄ! Doamna DÄncilÄ nu are faÅ£Ä de un echipament sofisticat
El a spus cÄ PSD a plecat la drum cu un program care pÄrea de nerealizat, revoluÅ£ionar, dar acesta a fost pus în practicÄ.
Iancu a susÅ£inut cÄ existÄ „o campanie sistematicÄ de hÄrÅ£uire acestui Guvern, de manipulare printr-o campanie absolut specialÄ de inoculare a mesajului de decredibilizare a liderului partidului”.
CiteÈte Èi: RareÈ Bogdan pune tunurile pe TÄriceanu! âAÅ£i stat bot în bot cu PSD Åi acum faceÅ£i din amnezie o virtuteâ
Potrivit lui, ieÅirea de la guvernare a ALDE, dar Åi poziÅ£ia preÅedintelui „aruncÄ Å£ara noastrÄ Ã®n crizÄ politicÄ”.
„Este România în prag de iarnÄ capabilÄ sÄ se joace cu astfel de jocuri de crizÄ politicÄ, de crizÄ guvernamentalÄ?”, a afirmat Iancu, menÅ£ionând cÄ acest lucru duce la subminarea economiei naÅ£ionale.
CiteÈte Èi: Cozmin GuÈÄ Ã®l atacÄ pe Alexandru CumpÄnaÈu! ReacÈie cu privire la candidatura la prezidenÈiale
„Vocea mea de astÄzi are un singur mesaj: cel solidaritÄÅ£ii. VÄ rog sÄ uitaÅ£i de toate disputele, de toate neînÅ£elegerile, de toate conflictele. (…) Acum suntem chemaÅ£i la solidaritate pentru cÄ este însÄÅi esenÅ£a Åi substanÅ£a României pusÄ sub semnul întrebÄrii. De-a lungul istoriei, viaÅ£a a demonstrat cÄ nu succesul, nu victoria a solidarizat, ci întotdeauna catastrofele, întotdeauna necazurile, totdeauna rÄzboiul, întotdeauna suferinÅ£a. Acum suntem pentru moment în suferinţĔ, a mai spus Iancu.
CiteÈte Èi: Florin CÄlinescu o nimiceÈte pe Viorica DÄncilÄ! Doamna DÄncilÄ nu are faÅ£Ä de un echipament sofisticat .
Raspandacul.ro