Google va plăti până la 200 de milioane de dolari pentru finalizarea unei investigaţii a Comisiei Federale pentru Comerţ din SUA legată de încălcarea de către YouTube a legislaţiei privind viaţa privată a copiilor, a declarat o persoană apropiată situaţiei, citată de Reuters.


Imaginea articolului Google va plăti până la 200 de milioane de dolari pentru finalizarea unei investigaţii privind viaţa privată a copiilor, încălcată de YouTube

Google va plăti până la 200 de milioane de dolari pentru finalizarea unei investigaţii privind viaţa privată a copiilor, încălcată de YouTube

Acordul va fi anunţat săptămâna viitoare. Suma ar fi cea mai mare amendă pentru încălcarea respectivelor prevederi legale.

Google a refuzat să comenteze.

Comisia Federală pentru Comerţ (FTC) a votat cu trei voturi la două în favoarea aprobării acordului şi l-a trimis la Departamentul de Justiţie pentru analiză.

Washington Post a relatat în iulie despre aprobarea acordului, dar nu şi despre amenda civilă implicată.

Acordul va depăşi recordul precedent stabilit în februarie, privind o amendă civilă de 5,7 milioane de dolari impusă companiei Musical.ly.

Senatorul democrat Ed Markey a declarat că FTC a lăsat YouTube să scape cu o amendă simbolică pentru nerespectarea confidenţialităţii datelor.

Google a lansat săptămâna aceasta YouTubeKids, definit drept un mediu sigur pentru copii, astfel încât aceştia să să exploreze, dând în acelaşi timp părinţilor instrumentele pentru personalizarea experienţei copiilor.

 

 

Dacă ţi-a plăcut articolul, urmăreşte MEDIAFAX.RO pe FACEBOOK »

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here