Un minor de 13 ani din Craiova este cercetat penal după ce s-a urcat la volanul unei maşini şi a lovit mai multe autoturisme parcate pe o stradă din oraş, potrivit Agerpres.

Potrivit IPJ Dolj, oamenii legii au întocmit dosar penal şi pe numele unui alt minor de 15 ani, care a luat maşina părinţilor şi a i-a încredinţat-o amicului său de 13 ani.

„PoliÅ£iştii au fost sesizaÅ£i marÅ£i că pe strada 1 Decembrie 1918 din Craiova a avut loc un eveniment rutier şi la faÅ£a locului au constatat că un tânăr de 13 ani ar fi condus un autoturism, fără a poseda permis de conducere şi a lovit mai multe maşini parcate. Evenimentul s-a soldat doar cu pagube materiale, iar din cercetări a reieşit că maşina îi fusese încredinÅ£ată de un alt tânăr de 15 ani”, au afirmat reprezentanÅ£ii IPJ Dolj.

Potrivit sursei citate, în cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, precum şi un alt dosar pentru încredinţarea unui vehicul pentru a fi condus unei persoane care nu deţine permis de conducere

Raspandacul.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here